Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, trwa od 25 listopada do 10 grudnia każdego roku. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Z tej okazji w dniu 28.11.2023 r. Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej w Myśliborzu zorganizowano konferencję „Kryzys przemocy domowej w świetle aktualnych przepisów prawa. Teoria i praktyka w Powiecie Myśliborskim”.

Poruszano tematy dotyczące działalności Regionalnego Centrum Kryzysowego w Myśliborzu, który świadczy pomoc osobom w kryzysie, między innymi osobom doświadczającym i stosującym przemoc domową. Przedstawiciele Komendy Powiatowej w Myśliborzu przedstawili zmiany w procedurze Niebieskiej Karty.

W ramach konferencji odbyła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział: Pani Magdalena Zynda – Lis, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu, Pan Krzysztof Maciej Socha, prezes Zarządu Fundacji „Pro Populo” w Lipianach oraz Pani Małgorzata Rawska – Zajdel, psycholog, psychoterapeuta, psychotraumatolog, interwent kryzysowy. Dyskusję poprowadziła Pani Tatiana Duklas.

Przedstawiono problem przemocy domowej na terenie powiatu myśliborskiego i omówiono najważniejsze działania prowadzące do zminimalizowania zjawiska przemocy. Kładziono nacisk na współpracę i konieczność wypracowania wspólnego planu pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej.

Najważniejszym przesłaniem konferencji oraz całej kampanii Biała Wstążka jest brak zgody na przemoc! Każdy z nas może mieć swój wkład w międzynarodowe wydarzenie, reagujmy na przemoc i nie zezwalajmy na nią.

Kontakt do instytucji i fundacji zajmujących się pomocą w zakresie przemocy domowej na terenie gminy Nowogródek Pomorski:

  1. Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej, ul. Pionierów 15/2, Karsko (siedziba GOPS), tel. 95 747 17 39
  2. Regionalne Centrum Kryzysowe w Myśliborzu, ul. Spokojna 13, tel. 95 718 60 41, 669 606 604, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  3. Komenda Powiatowa Policji w Myśliborzu, ul. Łużycka 21A